Periyodik Bakım


 Yağ değişimi

        Yağ değişimi neden önemlidir ve değiştirmezsem ne olur?

      Motor yağı belirli bir ömre sahiptir ve belli bir zamandan sonra yağlama özelliğini kaybeder ve kömürleşmeye başlar. Ve bu bozulma sonucu karbon artıkları ile kirlenme veya pis atık yağ birikmesi motorun ömrünün kısalmasına sebep olur. Eğer üretici firma tavsiyeleri doğrultusunda yağ değişimini yapacak olursanız bu riskler Hiçbir zaman motorunuzda oluşmaya başlamayacak ve ağır koşullarda çalışmaya hep hazır olacaktır.


Bu yağ değişim aralıkları uzarsa karbon atıkları yağ emiş ağzını tıkamaya başlayacak, yağ beslemesi azalacak ve sürtünme artacaktır. Daha sonra bu karbon artıkları motor havalandırma kanalları ile gaz kelebekleri ve EGR sistemine yürüyecek ve motor arıza lambanızın yanmasına sebep olacaktır. Devamında basınç düşmesi ve motorda hızlı aşınma olacaktır. Unutmayın her yaş değişimde mutlaka yağ filtresini de değiştirin ve bunları yağ kartına işletin.
       Motor yağı kontrolü
      Motor yağınızı en az ayda bir defa düzenli olarak kontrol edin. Unutmayın ciddi seviyede azalmış motor yağı ile veya yağ lambası yanarken bir dakikadan bile az sürede aracınızı sürmeniz ciddi masraflara sebep olacaktır. Eğer motorda yağ eksikliği tespit ederseniz yağı tamamlamanıza müteakip , bu azalmanın sebebini anlamak için servisinizi ziyaret edin. Daima uygun veya üretici firmanın tavsiye ettiği yağı kullanın. Otomobilinizi park ettiğiniz yeri ara sıra altında yağ izi var mı diye kontrol edin. Bu bile sizi muhtemel ağır hasarlardan koruyacaktır.
Sentetik veya standart yağ
       Sentetik yağın avantajı yüksek sıcaklıklara dayanması ve yağlama özelliğini kaybetmeden uzun süre çalışabilmesidir. Sıfırın altında sıcaklıklarda kalınlaşmamakta ve soğuk havalarda iyi motor yağlaması sağlamaktadır. Eğer yüksek kilometrede bulunan bir motorda ince sentetik motor yağı kullanıyorsanız buda yağ sızıntılarını arttıracak ve sizin ilk çalıştırmada pistonlardan vuruntu sesi duymanıza sebep olacaktır. Buradan yola çıkarak eğer düşük kilometrede veya turbo bir arabanız varsa ve bunu yüksek sıcaklık,aşırı yük, uzun aralıklı yağ değişimleri gibi ağır koşullarda kullanıyorsanız veya motorunuzda ekstra bir koruma istiyorsanız sentetik yağ sizin için iyi bir seçenektir. Fakat yüksek kilometre araçlarda sentetik yağ fazla verimli olmayacağı için bunun yerine düzenli değiştireceğiniz kalın madeni yağ kullanmanız daha faydalı olacaktır.